Oficiálne stránky obce Hanigovce www.hanigovce.sk
 
 
 
 
Kalendár
 
Dnes je: Streda
17. október. 2018

Sviatok má:
dnes: Hedviga
zajtra: Lukáš
pozajtra: Kristián
včera: Vladimíra

IP:54.161.116.225.
ec2-54-161-116-225.compute-1.amazonaws.com
 
 
 
Hlavné menu
  MenuMaker produced NavBar  
 
 
Úradná tabuľa
 
Úradná tabuľa
 
 
 
Mapa Hanigovce
 
Mapa Hanigovce
 
 
 
Poštové schránky
 
TU môžeš zmeniť svoje HESLO, ak zadaš svoju E-mial adresu a STARÉ heslo!
 
 
 
Radio
 
Stanica:
Nie je voľba

<a href=''>Play Nie je voľba</a>
Hrať v samostatnom okne
 
 
 
: Začalo sa 40 dňové pôstne obdobie ...
 
Oznamy grékokatolícke Kresťania dnes slávia prvú pôstnu nedeľu pred Veľkou nocou

      Kresťania na Slovensku i v zahraničí slávia dnes (9. marca) prvú pôstnu nedeľu 40-dňového pôstu pred Veľkou nocou, najväčšími a najstaršími sviatkami kresťanského kalendára. Počas bohoslužieb si pripomínajú význam pokánia, pôstu, modlitieb, zmierenia s Bohom i ľuďmi a lásky k blížnym. Duchovní povzbudzujú veriacich k častejším modlitbám a čítaniu Božieho slova, k duchovnej obnove.


V rímskokatolíckej cirkvi sa v období predveľkonočného pôstu konajú v kostoloch alebo na kalváriách obcí a miest pobožnosti Krížovej cesty. Napríklad bratislavský arcibiskup metropolita Mons. Stanislav Zvolenský bude v tomto čase každý piatok o 20.00 h viesť Krížovú cestu v Katedrále sv. Martina.

V katolíckych kostoloch sa dnes koná aj tradičná jarná zbierka na charitu. Liturgická farba v pôstnom období je fialová.

V rímskokatolíckej cirkvi sa predveľkonočný pôst začal Popolcovou stredou, ktorá tento rok pripadla na 5. marca. Toto obdobie obsahuje šesť pôstnych nedieľ. Posledná, šiesta je známa ako Nedeľa utrpenia Pána alebo Kvetná nedeľa a začína sa ňou Veľký či Svätý týždeň.

V gréckokatolíckej cirkvi sa Veľký pôst - Štyridsiatnica začal o dva dni skôr, už v pondelok 3. marca. Do 40 dní pôstu gréckokatolíci počítajú aj soboty a nedele, kým rímskokatolíci nedele nerátajú.

V gréckokatolíckych chrámoch sa v pôstnom období v stredy a v piatky slúži liturgia vopred posvätených darov, ktorej ustanovenie sa pripisuje sv. Gregorovi, rímskemu pápežovi. Kajúca modlitba Efréma Sýrskeho, Kánon sv. Andreja Krétskeho, Veľké povečerie a Liturgia sv. Bazila Veľkého, ktorá sa slúži v pôstne nedele, patria k typickým prvkom, ktoré dotvárajú atmosféru tohto obdobia.

V pôstnom období sa v gréckokatolíckych kostoloch oltáre nezdobia kvetmi. Počas celej Štyridsiatnice sa používa tmavočervená liturgická farba bohoslužobných rúch a oltárnych plachiet.

V prvý deň Štyridsiatnice a v piatok Veľkého týždňa (Veľký piatok) gréckokatolíci dodržiavajú prísny pôst, v stredy a v piatky počas Štyridsiatnice zachovávajú zdržanlivosť od mäsa, jedávajú sa bezmäsité pokrmy.

Publikované: Nedeľa, 09.03. 2014 - 21:35:55 Od: kron
 
 
 
 
Súvisiace odkazy
 
· Viac o Oznamy grékokatolícke
· Ďalšie články od autora: kron


Najčítanejší článok na tému Oznamy grékokatolícke:
Pôstna disciplína Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku

 
 
 
Hodnotenie článku
 
Priemerné hodnotenie: 0
Hlasov: 0

Zvoľte počet hviezdičiek:

Vynikajúci
Veľmi dobrý
Dobrý
Priemerný
Zlý

 
 
 
Možnosti
 
 Vytlačiť článok Vytlačiť článok

 
 

OCHRANA OSOBNÝCH ÚDAJOV©2010
WWW.krehlik.eu WEBmaster: Krehlík Ján st.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.06 sekúnd


   Admin
Infor. o registracii domeny