Oficiálne stránky obce Hanigovce www.hanigovce.sk
 
 
 
 
Kalendár
 
Dnes je: Sobota
15. august. 2020

Sviatok má:
dnes: Marcela
zajtra: Leonard
pozajtra: Milica
včera: Mojmír

IP:3.235.107.209.
ec2-3-235-107-209.compute-1.amazonaws.com
 
 
 
Hlavné menu
  MenuMaker produced NavBar  
 
 
Úradná tabuľa
 
Úradná tabuľa
 
 
 
Mapa Hanigovce
 
Mapa Hanigovce
 
 
 
Poštové schránky
 
TU môžeš zmeniť svoje HESLO, ak zadaš svoju E-mial adresu a STARÉ heslo!
 
 
 
Oficiálne stránky obce Hanigovce www.hanigovce.sk: História obce

Vyhľadávanie v tejto téme:   
[ Ísť na úvodnú stránku | Vybrať novú tému ]
 
 

 
Povesť o Hanigovskom hrade .....
 
História obce         Hrad Hanigovce tají legendu, ktorá tak trochu desí pobožný pospolitý ľud. Za jeho múrmi bolo neraz skutočne veselo a ani o romantické príbehy nebola núdza. V jeho okolí sa zvádzali boje o majetky a lásku. Dávno pred chýrnym kamaldulským mníchom, známym bylinkárom a alchymistom, prizvali do Hanigoviec iného alchymistu s prívlastkom smrť. Volal sa páter Francesco. Po pátrovi Cypriánovi ostal v Múzeu Tatranského národného parku veľmi cenný v koži viazaný herbár. Po alchymistovi Francescovi iba odporná príchuť nasladlých jedovatých húb. A ešte čosi. Páter Cyprián si zostrojil krídla, na ktorých prelietaval z Troch korún ponad Dunajec. Cirkevná vrchnosť ho zato vyhlásila za bosoráka. Páter Francesco bosorákom bol, ale nikto sa o jeho povesť ani len neobtrel. Rok 1460 – vzrušujúce obdobie pre hrad Hanigovce. Po obciach dostáva krídla chýr, že kráľ Matej dal hanigovský hrad do zálohy Ladislavovi Podmanickému za 3000 zlatých. Ako keď skalu hodíš do jazera a hladina sa rozvlní, v takom krátkom časovom slede sa menili majitelia hradu. V roku 1461 kráľ hrad vracia rodine Perényiovcov. Potom rodina hrad i Pečovskú Novú Ves vymení s Mikulášom Tarczaym, okolo ktorého sa začal obšmietať podozrivo vyzerajúci páter Francesco, ktorého predchádzal chýr traviča. Podľa legendy za pomoci jedu “vyriešil” mnohé majetkové spory. Samozrejme, vždy k spokojnosti iba jediného klienta. Poškodení pátra preklínali a zatracovali do horúcich pekiel, z čoho “duchovný” mával desivé sny a vidiny. Páter Francesco sa votrel do priazne pána hradu. Tarczay trpel pocitom neuznaného hrdinu. Jeho túžba vyšvihnúť sa nad ostatných hradných pánov a byť slávny bola silnejšia než on sám. Jeho predchodca Peter Perényi bol slávny muž. Zdatný a nebojácny hradný pán v bitke proti Turkom a značnej presile nepriateľa zachránil život samotnému kráľovi Žigmundovi.
Pokračovanie ...

Autor: kron - Streda, 03.05. 2017 - 16:10:31
(Zobraziť celý článok | 6258 bajtov | Hodnotenie: 0)
 
 
 
Hanigovce a neslávne príbehy dedičného richtára Jána
 
História obce napísali o nás.... Hanigovce sa nachádzajú v okrese Sabinov. K popularite dediny najväčšou mierou prispievajú zrúcaniny hradu a historické udalosti odohrávajúce sa v obci a na hrade v dávnejšej dobe pri zrode dediny. Nad dedinou sa vypínal kamenný hrad, známy ako Nový hrad. Pôvodne to bol drevený a v polovici 14. storočia nadobudol charakter kamennej stavby.
Pokračovanie ...

Autor: kron - Pondelok, 16.06. 2014 - 16:10:13
(Zobraziť celý článok | 4032 bajtov | Hodnotenie: 0)
 
 
 
Výstava Nový Hrad 2013- História a súčastnosť
 
História obce

Občianske združenie Novum Castrum vás srdečne pozýva na prezentačnú výstavu Nový hrad 2013 história a súčastnosť, ktorá sa uskutoční v dňoch 2. - 4.10.2013 vo vynovenom kultúrnom dome obce Ľutina, so začiatkom od 9.00 hod. do 15.00 hod.

     Môžete si vypočuť nielen zaujímavý výklad odborníka, ale aj naživo si pozrieť zaujímavé a cenné nálezy. Viac info na www.novum.castrum.sk.

   


Autor: Kron - Pondelok, 30.09. 2013 - 21:25:53
(Zobraziť celý článok | Hodnotenie: 5)
 
 
 
HANIGOVCE 1869.
 
História obce
Text
 Svojou históriou patria Hanigovce k najstarším obciam Šariša. Aj Novum Castrum nesie prívlastok hanigovský. Z Hanigoviec pochádzali osobnosti, ktoré svojou prácou obohatili históriu a to nie iba hanigovskú. Viac o tom napísal p.Lokaj vo svojej knihe o histórii obce.Ja sa vo svojom príspevku budem zaoberať iba výsekom dejín, vychádzajúc pritom z hárkov sčítania ľudí v roku 1869..V nich je evidovaných 54 domov a jedna cigánská koliba. Dva domy boli neobývané. Počet obyvateľov k 31.decembru 1869 bol 309. Z toho 176 deti. Najstaršia obyvateľka sa narodila roku 1785 volala sa Anna Krankote, bola vdova, žila z almužny, bývala v dome č.25.

Pokračovanie ...

Autor: jef - Sobota, 03.11. 2012 - 16:27:39
(Zobraziť celý článok | 3085 bajtov | Hodnotenie: 0)
 
 
 
Počítadlo
 
Verejných návštev
stránok od 11.12.2011

[ Viac ]
 
 
 
Anketa
 
Ako sa Vám páči naša WEB stránka?

Slabá
Pekná
Veľmi peknáVýsledky
Ďalšie ankety

Hlasov 264
 
 
 
Počasie
 
Predpoveď počasia : www.meteo.sk
Fáza mesiaca


SATELITY
   SHMÚ       EUMETSAT
   
 
 
KALKULAČKA
 
Kalkulačka
 
 
 
 
 
Radio
 
Stanica:
Nie je voľba

<a href=''>Play Nie je voľba</a>
Hrať v samostatnom okne
 
 

OCHRANA OSOBNÝCH ÚDAJOV©2010
WWW.krehlik.eu WEBmaster: Krehlík Ján st.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.10 sekúnd


   Admin
Infor. o registracii domeny